Menu

Siła na budowie

Na budowie trzeba siły, to wie każdy. Jednak nie trzeba już tylko używać na budowie siły własnych mięśni, ponieważ pracę usprawniają maszyny. Im większa budowa, tym ciekawsze udogodnienia.

Najprostsze urządzenia zapewne znasz. To na przykład taczka, ale też żurawie i dźwigi. Operatorem taczki może być każdy, do obsługi wózka widłowego lub dźwigu musisz już mieć odpowiednie uprawnienia. Zawsze natomiast konieczne jest natomiast szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Najprościej przewieźć taczką

Idealna, znana od wieków, używana do transportu poziomego – taczka. To do dziś podstawowe narzędzie do przewożenia ciężarów na budowie. Możesz nią przewieźć ładunki sypkie, stałe i płynne. Najczęściej są jednokołowe, którymi łatwiej manewrować, oraz dwukołowe, bardziej stabilne, ale trudniejsze do manewrować. Te na budowę wykonane są z metalu, a te do ogrodu, z plastiku. Posiadają podpórki, zapewniające stabilny postój podczas opróżniania. Można też spotkać taczki mechaniczne, obsługiwane przez pieszego idącego za nimi pieszo, trzymającego za uchwyty, w których znajdują się manetki sterowania gazem i hamulcem. Ich atutem jest duża nośność, a pojemnik daje się przechylać do przodu, co ułatwia rozładunek.

Wózki na budowie, czyli naprawdę spore ciężary.

Najczęściej spotyka się wózki dwukołowe z pojemnikiem, lub platformowe na czterech kołach. Większe od taczek, o większej pojemności. Innym wózkiem spotykanym na budowie jest wózek widłowy, o specjalnej konstrukcji, opartej na dużych kołach, z głębokim bieżnikiem. Wózki widłowe wymagają równego podłoża, dlatego spotyka się je najczęściej na naprawdę dużych budowach, ale można nimi przewieźć jednorazowo niemal 3,5 tony, a do tego podnieść ten ciężar na maksymalnie 4 metry.

Hooop, i do góry!

Niegdyś stosowano wyciągarki ręczne, gdzie siłowa własnych rąk wciągano ciężary na górę. Dziś stosuje się najczęściej wyciągarki ręczne, ale też elektryczne. Ich budowa jest prosta, czyli składa się z systemu bloczków, mechanizmu nawijania i odwijania liny. W elektrycznych wyciągarkach na końcu znajdziesz też silniki i stalową linkę. Kończy się ona kauszą, czyli hakiem, o który zahacza się przesyłkę. Wyciągarki opiera się na stabilnej konstrukcji, mocujące mocno do podłoża.
Innym rodzajem wyciągarek, są wyciągarki pochyłe, zwane dekarskimi. Przypominają wyglądem duże, łamane pod kątem drabiny, napędzane silnikiem elektrycznym. Platforma, sunie po ramionach tej drabiny w górę i w dół, przewożąc dachówkę i inne materiały potrzebne u góry.

Ogromna budowa, to i siła potrzebna

Na największych budowach stosuje się dźwigi i żurawie. To urządzenia zdolne przenosić największe ciężary na niewyobrażalną dla zwykłego człowieka wysokość. Na szczycie żurawia wiatr kołysze kabiną operatora na niemal dwa metry wychyłu, więc to praca dla ludzi bez lęku.
Dopasować odpowiednie parametry do potrzeb firmy budowlanej może tylko firma, od której wynajmuje się żurawie i dźwigi. Wynajem dźwigów to najlepsza opcja, dla wykonawcy, który na co dzień nie korzysta z tego ogromnego urządzenia i nie musi mieć go w swoim parku sprzętowym. Żurawie i dźwigi niekoniecznie znajdują pracę na budowie. Wykorzystuje się je w rozrywce, przy skokach bungee, ale też podczas remontów wysokich budynków, prac naprawczych na dużych wysokościach, przy okazji prac konserwatorskich czy przy relokacji maszyn w fabrykach.