Liebherr – wiesz, co produkuje?
Liebherr to znany producent maszyn i urządzeń chłodniczych. Ale oprócz tego produkuje również ciężki sprzęt budowlany i na potrzeby kopalni.
Liebherr została założona w 1949 roku przez Hansa Liebherra, dziś zarządzana jest przez rodzeństwo Isolde i Willy’ego, spadkobierców założyciela.
Liebherr zaczynał od produkcji dźwigów i żurawi, potem rozpoczęto konstrukcję i budowę ogromnych maszyn budowlanych i do kopalni. Ich ogromne ciężarówki można podziwiać w programach pokazujących olbrzymie, amerykańskie kopalnie odkrywkowe, gdzie pracują olbrzymy wielkości kilku piętrowego domu. Liebherr produkuje równie szafy chłodnicze, urządzenia mrożące, zamrażarki skrzyniowe, sprzęt gospodarstwa domowego i profesjonalny sprzęt dla zakładów przemysłowych, zarówno wolnostojący jak i do zabudowy. Produkuje sprzęt farmaceutyczny, laboratoryjny oraz piekarniczy. Jest głównym dostawcą firmy Airbus, a zatrudnia 32 tysiące ludzi na wszystkich kontynentach. Na pewno nie jest już maleńkim, rodzinnym przedsiębiorstwem.
Liebherr jest producentem największej wywrotki świata, znanej jako T 282B. Do tego jest producentem innych największych maszyn świata,nahdy jących się w pierwszej dziesiątce znanych kolosów.
Na świecie największym dźwigiem jest, oczywiście wyprodukowany przez Liebherr LTM 11200-9.1. Jego wysięgnik to 8 części, maksymalna długość to 100 metrów, którą można przedłużyć specjalnymi kratownicami o niemal drugie tyle, czyli do 170 m. Udźwig maksymalny tego olbrzyma to 1200 ton. Napędzany jest 700 konnym silnikiem, osiągając prędkość do 75 km/h. Żuraw waży 96 ton, jego balast 202, a osadzony jest na dziewięciu osiach. Jednym słowem – potwór…
W Polsce nieco mniejszy potwór znajduje się w Szczecinie. Oczywiście, to również sprzęt wyprodukowany przez szwajcarską firmę, o której mowa. Nazywa się Liebherr LG 1750. Sto ton waży część jeżdżąca dźwigu. Po rozłożeniu pełnej długości ramion oraz zbalansowaniu żurawia, maszyna waży niemal 1000 ton. Posiada ponad 18 metrów długości, stoi na ośmiu skrętnych osiach. Napędzany jest 600 konnym silnikiem. Może wynieść ciężar 23 ton na wysokość 190 metrów. Całkowity udźwig to 750 ton.
Tak ogromne żurawie potrzebują do naprowadzania rzeszy ludzi, nie tylko doświadczonego operatora w kabinie, ale też pomocników, którzy prowadzą operatora dokładnie nad cel za pomocą krótkofalówek.